NCP1200P60G
Shenzhen Jinsheng Weiye Electronics Co., Ltd
Contact Now
NCP1200P60G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Duty Cycle : 80%
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 60kHz
Package : Tube
Series : -
Fault Protection : Current Limiting, Over Load, Short Circuit
Output Isolation : Isolated
Supplier Device Package : 8-PDIP
Mfr : onsemi
Voltage - Breakdown : -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 16V (Max)
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature : -25°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : No
Base Product Number : NCP1200
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 60kHz 8-PDIP